Scrum – perfekt för nutidens och framtidens skola

Jag tänkte här bara kort berätta om hur jag i vårt ”arbetslag” lär oss i vardagen och varför det är ett så bra arbetssätt. Det blir ännu bättre när jag översätter det till skolans värld.

Scrum-Plan-Do-Check-Act-Diagram

Låt mig berätta lite kort bara, men först ett citat från verkligheten:

Team work starts in their lessons with an introduction about confidence and an activity in which students talk about their personal capabilities and soft skills like punctuality, leadership capabilities, planning skills etc. After that, they form groups of four, set up to have additional capabilities.In this way, individual strengths in a team make individual weaknesses less relevant. Subsequently, they work in groups on the assignments of the context-rich chemistry module from a detailed sprint schedule.

Man jobbar i mindre ”team” där man varje morgon har ett kort möte framför aktivitetstavlan (scrum-board) om vad varje person gjorde igår, vilka hinder (eller idéer) som finns för att nå mål och sedan kort vad man ska göra under dagen. Alla berättar för varandra kort i tur och ordning.

DudeSolutions

(The Curiosity of Transformation Blog)

Från början togs Scrum fram för att effektivisera utveckling av mjukvara. Det var ibland svårt för utvecklare att komma framåt och därför behövde man jobba i ”team” för att hjälpa och stötta. Det fanns även ett skydd utifrån för utvecklare att man skulle jobba i ”sprintar” ifred från chefer eller kundens nya krav eller vad det nu kunde vara.

Varje team har en Scrum -master och en ”Product owner”. Man får uppdrag  av produktägaren och sedan uppskattar man ihop hur lång tid det ska ta och sedan delar man in arbetsuppgifter i mindre delar och följer sedan progress.

På aktivitetstavlan sätter man upp arbetsuppgifter med t ex små lappar och sedan gör varje team-medlem t ex en symbol med magnetband som man sätter fast lappar med på tavlan (kanske fem st ”ongoing tasks” är lagom). Med fördel kan man jobba ihop med uppgifterna och även vara med och granska varandras arbete, komma med kommentarer, ändringar, beröm etc.

Varje större sjok av arbetsuppgifter (”sprint”) börjar med ett reflektionsmöte där man diskuterar och listar saker som fungerar (som är bra) och saker som fungerar mindre bra (som kan förbättras) och sedan tar man fram lösningar och går igenom vad som ska prioriteras. Alla är med i detta arbete och har en röst.  Här är en elevs tankar:

‘Everybody is contributing in our group. We have committed ourselves to do the work and we all are living up to it. We do our own tasks, and also work together. We do not study alone, if one of us does not understand, we explain to each other instead of asking the teacher. The information we have found we share with our group.’

From a Scrum perspective this might be trivial, but from a traditional educational perspective (focusing on the individual cognitive training) this is very special.

Det kanske är svårt att greppa vad det handlar om men det finns gott om beskrivningar på nätet – det är mycket lätt att lära sig och det skapar ett helt nytt fokuserat och reflekterande arbetssätt där inkludering är viktigt, där samarbete och kommunikation belönas:

Scrum is an empirical process that values transparency, inspection, adaptability as well as consistent reflection and flexibility in planning and execution (Schwaber & Sutherland, 2009)

Jag listar här mina tankar kring fördelar med arbetssättet jämfört med en traditionellt utbildningssätt:

  • Ökar engagemang hos elever (medbestämmande)
  • Minskar lärares arbetsuppgifter (stress över att inte hinna med)
  • Minskar stress hos elever genom att de hela tiden har individanpassade arbetsuppgifter
  • Ökar motivation att söka hjälp hos andra (och hjälpa andra)
  • Mer tydliga mål och ”endstate”
  • Lättare att bedöma vilka som behöver extra stöd och vilka som behöver jobba med varandra

Jag har sett många liknande utvecklingsmetoder och det viktigaste kanske är att börja med någon – det finns fördelar och nackdelar med alla och efterhand kan man i dessa agila metoder utveckla sin egen verksamhet i metodiken att passa just den egna verksamheten – det handlar om lärande och lära hela tiden.

Kontakta gärna mig via www.schoolboost.nu om du är intresserad av att veta mer.

Ha en underbar sommar!

Christer Hellberg, christer.hellberg@gmail.com

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s